Results: Ashcombe 4 Hour Enduro Ironman Race
Position RiderNo Rider Class Laps Racer Time Best Time Best in lap Time Difference Points
1 97
Chris parr
Beginner Solo 10 04:10:05 00:20:36 3 00:00.0
2 147
Josh Cuming
Beginner Solo 8 04:00:32 00:19:43 3 00:00.0
3 126
Liam Bartlett
Beginner Solo 8 04:17:59 00:19:49 2 00:00.0
4 132
steve mcewan
Beginner Solo 8 04:29:21 00:29:32 4 00:00.0
5 108
Dan effer
Beginner Solo 7 04:00:37 00:20:17 2 00:00.0
6 85
Ian rawlins
Beginner Solo 7 04:00:59 00:29:19 2 00:00.0
8 107
Ashley Nesbitt
Beginner Solo 6 04:00:26 00:27:35 1 00:00.0
9 82
Kieran Piper
Beginner Solo 6 04:00:35 00:20:57 2 00:00.0
10 86
Olly Elworthy
Beginner Solo 6 04:00:59 00:29:23 3 00:00.0
11 112
Ben ashcroft
Beginner Solo 6 04:02:01 00:29:29 4 00:00.0
13 102
James marley
Beginner Solo 5 04:00:38 00:32:02 2 00:00.0
14 94
Kieran jones
Beginner Solo 5 04:16:55 00:39:24 1 00:00.0
15 146
Sean Reynolds
Beginner Solo 4 04:00:55 00:33:48 1 00:00.0
16 83
Callum Anthony
Beginner Solo 4 04:15:14 00:41:51 1 00:00.0
Position RiderNo Rider Rider 2 Class Laps Racer Time Best Time Best in lap Time Difference Points
1 165
PAUL FROWEN
Tom Frowen
Beginner Team 13 04:07:17 00:16:56 2 00:00.0
2 25
JOSH DOWLING
Calum Widgery
Beginner Team 13 04:09:44 00:16:15 3 00:00.0
3 168
BEN HAMPSHIRE
Aiden Trott
Beginner Team 13 04:10:01 00:15:40 2 00:00.0
4 69
GARY POTTS
Ben Jenkinson
Beginner Team 13 04:14:28 00:17:03 13 00:00.0
5 40
JORDN CUMMINGS
Curtis Page
Beginner Team 12 04:22:24 00:18:20 10 00:00.0
6 26
NIGEL COX
Chris John-Lane
Beginner Team 11 04:00:11 00:19:03 2 00:00.0
7 5
PAUL TINNEY
Alex Stevens
Beginner Team 11 04:01:16 00:17:52 3 00:00.0
8 68
ROBERT ALDWORTH
Rob Newell
Beginner Team 10 04:00:51 00:16:41 3 00:00.0
9 38
NICK FREEMAN
Marc Richards
Beginner Team 9 04:02:34 00:21:04 3 00:00.0
10 47
KIERN GREEN
Robert Green
Beginner Team 9 04:03:19 00:21:55 5 00:00.0
11 63
NEIL WITCHELL
Will Staddon
Beginner Team 8 04:01:44 00:20:40 2 00:00.0
12 81
ASHLEY NEWELL
Leon Morey
Beginner Team 8 04:02:23 00:15:29 4 00:00.0
13 32
RICHARD QUANCE
Luke Batty
Beginner Team 8 04:02:32 00:22:25 2 00:00.0
14 111
BEN DAVEY
Kevin Pullen
Beginner Team 7 04:00:18 00:19:01 3 00:00.0
15 72
JACK ALLEN
Alistair Shears
Beginner Team 7 04:11:15 00:21:14 2 00:00.0
16 21
KIEREN LOUD
David Disney
Beginner Team 7 04:16:36 00:16:29 1 00:00.0
17 37
LEIGHTON HUMPHRIES
Nigel Page
Beginner Team 7 04:26:46 00:23:20 3 00:00.0
Position RiderNo Rider Class Laps Racer Time Best Time Best in lap Time Difference Points
1 128
Josh player
Championship Solo 18 04:05:16 00:11:27 1 00:00.0
2 152
Gary mccoy
Championship Solo 17 04:11:06 00:12:59 1 00:00.0
Position RiderNo Rider Rider 2 Class Laps Racer Time Best Time Best in lap Time Difference Points
1 13
ALAN MORRISON
Dylan Baynton
Championship Team 19 04:08:45 00:11:14 1 00:00.0
2 45
MAX HEMBROKE
Max Venables
Championship Team 18 04:03:36 00:12:03 4 00:00.0
3 28
ANTON FERRIS
Rob Rule
Championship Team 16 04:00:16 00:12:45 1 00:00.0
4 57
GEORGE SWEET
Tom Merritt
Championship Team 16 04:01:17 00:11:22 1 00:00.0
Position RiderNo Rider Rider 2 Class Laps Racer Time Best Time Best in lap Time Difference Points
1 135
. mark
copeland
Clubman 40 Solo 15 04:08:39 00:15:10 2 00:00.0
2 130
. Adrian
Evans
Clubman 40 Solo 14 04:09:40 00:16:23 4 00:00.0
3 44
. Neil
ross
Clubman 40 Solo 14 04:09:56 00:14:58 7 00:00.0
4 104
. Craig
Cheevers
Clubman 40 Solo 14 04:11:37 00:16:02 2 00:00.0
5 139
. Richard
Jay
Clubman 40 Solo 14 04:15:39 00:16:45 5 00:00.0
6 153
. Mark
Heard
Clubman 40 Solo 12 04:00:24 00:17:05 2 00:00.0
7 75
. David
Burley
Clubman 40 Solo 12 04:07:06 00:16:59 3 00:00.0
8 121
WAYNE
Tipton
Clubman 40 Solo 12 04:08:36 00:17:04 3 00:00.0
9 115
. Jim
french
Clubman 40 Solo 11 04:00:28 00:15:24 2 00:00.0
10 89
. Stephen
Davey
Clubman 40 Solo 11 04:00:30 00:16:33 3 00:00.0
11 106
. Gavin
Bailey
Clubman 40 Solo 11 04:13:32 00:20:37 3 00:00.0
12 117
. David
brignall
Clubman 40 Solo 10 04:08:02 00:21:04 5 00:00.0
13 1
. Michael
clarke
Clubman 40 Solo 10 04:14:18 00:19:22 2 00:00.0
14 23
. Paul
bolding
Clubman 40 Solo 10 04:14:58 00:19:45 5 00:00.0
15 77
. Daniel
Bowden
Clubman 40 Solo 9 04:01:42 00:19:25 2 00:00.0
17 150
. Peter
Nash
Clubman 40 Solo 8 04:02:30 00:20:11 2 00:00.0
19 96
. Ian
sandercock
Clubman 40 Solo 7 04:00:31 00:20:33 5 00:00.0
21 56
. Paul
Philp
Clubman 40 Solo 6 04:01:25 00:27:14 1 00:00.0
24 98
. Paul
Morgan
Clubman 40 Solo 3 04:01:49 01:06:26 1 00:00.0
Position RiderNo Rider Rider 2 Class Laps Racer Time Best Time Best in lap Time Difference Points
1 7
JEFF WHITE
Andy Claxton
Clubman 40 Team 14 04:05:53 00:14:28 2 00:00.0
2 61
CHRIS DOIGE
David Tate
Clubman 40 Team 14 04:08:37 00:16:27 7 00:00.0
3 58
SIMON TREVASKIS
Tim Cotton
Clubman 40 Team 14 04:12:01 00:16:22 10 00:00.0
4 46
SIMON EVANS
Kevin Rumming
Clubman 40 Team 14 04:18:49 00:16:22 3 00:00.0
5 43
MARK BARNES
Sean Grafton
Clubman 40 Team 12 04:17:19 00:17:58 2 00:00.0
6 51
NICK LANE
Ross Henderson
Clubman 40 Team 10 04:01:22 00:10:51 3 00:00.0
7 64
KERRY ALFORD
Kevin Hines
Clubman 40 Team 9 04:06:12 00:21:26 9 00:00.0
Position RiderNo Rider Class Laps Racer Time Best Time Best in lap Time Difference Points
1 149
Gary Jones
E1 Solo 13 04:00:25 00:15:55 2 00:00.0
2 162
Sam Coles
E1 Solo 10 04:01:10 00:14:58 2 00:00.0
3 79
Alex mcgrath
E1 Solo 10 04:22:05 00:16:49 2 00:00.0
Position RiderNo Rider Rider 2 Class Laps Racer Time Best Time Best in lap Time Difference Points
1 125
DAVE ABRAHAM
Simon Ellett
E1 Team 15 04:09:17 00:14:40 2 00:00.0
2 67
BROGAN LAITY
Rowan Penhaligon
E1 Team 13 04:02:55 00:15:05 2 00:00.0
3 50
JAMIE HARVEY
James Larcombe
E1 Team 13 04:11:31 00:17:12 2 00:00.0
4 16
LIAM SPILLER
Aaren Carpenter
E1 Team 12 04:10:23 00:16:17 6 00:00.0
5 66
JACK BURGESS
Ryn Smith
E1 Team 12 04:22:36 00:17:33 1 00:00.0
Position RiderNo Rider Class Laps Racer Time Best Time Best in lap Time Difference Points
1 14
Martin Hallett
E2 Solo 14 04:05:20 00:15:43 2 00:00.0
2 100
Kurt carthew
E2 Solo 13 04:01:03 00:15:35 2 00:00.0
3 124
Lawrence Coombea
E2 Solo 12 04:00:53 00:15:47 2 00:00.0
4 30
charlie sampson
E2 Solo 12 04:05:38 00:16:27 2 00:00.0
5 118
Will Burrrough
E2 Solo 12 04:10:25 00:16:32 6 00:00.0
6 120
Ian james-farthing
E2 Solo 10 04:09:58 00:19:54 4 00:00.0
7 156
Dan Smith
E2 Solo 9 04:00:19 00:19:36 1 00:00.0
Position RiderNo Rider Rider 2 Class Laps Racer Time Best Time Best in lap Time Difference Points
1 29
TOM ROSS
Nick Gulliver
E2 Team 15 04:15:10 00:15:20 2 00:00.0
2 49
JOSH COLES
Jamie gregory
E2 Team 14 04:13:06 00:15:52 14 00:00.0
3 27
KARL BOSTON
Ricky Gaston
E2 Team 13 04:07:47 00:16:30 2 00:00.0
4 8
JOHN JAGO
Josh Knight
E2 Team 13 04:15:50 00:16:05 3 00:00.0
6 189
CHRIS HOLLAND
Daniel Tinney
E2 Team 12 04:02:03 00:17:35 6 00:00.0
7 62
MARTIN SEWELL
Edward Lewis
E2 Team 12 04:03:28 00:16:03 2 00:00.0
8 92
RYAN SOUTH.
Simon Bell
E2 Team 12 04:09:34 00:17:17 4 00:00.0
Position RiderNo Rider Class Laps Racer Time Best Time Best in lap Time Difference Points
1 114
Lee lawton
E3 Solo 12 04:07:38 00:17:09 2 00:00.0
2 129
Rod Mclean
E3 Solo 11 04:21:42 00:19:30 3 00:00.0
3 123
Owen Robinson
E3 Solo 10 04:22:06 00:17:34 2 00:00.0
5 133
Joshua yates
E3 Solo 9 04:04:19 00:17:34 3 00:00.0
6 224
Adam hughes
E3 Solo 9 04:11:27 00:16:53 2 00:00.0
8 154
Ian Dickins
E3 Solo 8 04:00:21 00:18:26 3 00:00.0
10 229
Joseph Elworthy
E3 Solo 7 04:01:00 00:19:40 3 00:00.0
11 105
Henry Giles
E3 Solo 6 04:01:46 00:22:13 2 00:00.0
12 140
Zak curtis-arthur
E3 Solo 6 04:21:56 00:24:10 1 00:00.0
13 138
Paul Christian
E3 Solo 5 04:20:46 00:31:43 1 00:00.0
14 136
Robert Stacey
E3 Solo 5 04:22:15 00:28:56 1 00:00.0
16 166
Curtis partridge
E3 Solo 4 04:21:11 00:37:34 1 00:00.0
Position RiderNo Rider Rider 2 Class Laps Racer Time Best Time Best in lap Time Difference Points
1 10
STEPHEN ROGERS
Karl Langford
E3 Team 15 04:06:48 00:15:26 11 00:00.0
2 39
CRAIG TALBOT
David Wathen
E3 Team 15 04:14:43 00:14:34 3 00:00.0
3 70
DARREN LONG
Matthew Bath
E3 Team 14 04:01:07 00:14:30 9 00:00.0
4 59
DAN FORD
Mark Denslow
E3 Team 14 04:10:29 00:15:21 12 00:00.0
5 12
JON DENNISON
Jason Green
E3 Team 14 04:14:09 00:16:12 2 00:00.0
6 42
WAYNE BELLAMY
Jack Delve
E3 Team 13 04:02:45 00:15:19 2 00:00.0
7 2
LUKE JENKIN
Carl Bennett
E3 Team 13 04:13:30 00:17:34 2 00:00.0
8 34
JASON ASHMAN
Shaun brake
E3 Team 12 04:02:47 00:17:24 7 00:00.0
9 167
RICHRD JONES
Simon Bray
E3 Team 12 04:10:13 00:18:48 2 00:00.0
10 727
MATHEW OSBORNE.
Ben Osborne
E3 Team 12 04:16:14 00:16:33 2 00:00.0
11 36
LIAM BENNETT
Jim Fletcher
E3 Team 12 04:17:32 00:16:41 3 00:00.0
12 55
AUSTEN WEBSTER
Matt Woodgate
E3 Team 12 04:22:08 00:19:33 2 00:00.0
13 65
MICHAEL SMITH
Adam Wookey
E3 Team 11 04:02:35 00:17:32 3
14 20
CHRIS CUSMANS
Mark Disney
E3 Team 11 04:05:03 00:16:53 2
15 31
DANIEL CROSBIE
Kristen Burley-Hodge
E3 Team 10 04:00:34 00:20:35 3
16 53
ALEX HILL
Shayne Lanning
E3 Team 10 04:00:50 00:17:12 2
17 33
IAN YEO
Chris ayre
E3 Team 10 04:05:03 00:19:22 2
Position RiderNo Rider Class Laps Racer Time Best Time Best in lap Time Difference Points
1 116
ROSS Blackmore
Expert Solo 17 04:14:41 00:13:51 1
2 15
Lee blackmore
Expert Solo 16 04:14:55 00:13:43 1
3 74
George Bowerman
Expert Solo 15 04:07:26 00:13:32 1
4 88
Seb dexter
Expert Solo 14 04:00:22 00:14:15 1
5 160
Jordan Brigden
Expert Solo 14 04:05:35 00:14:22 1
6 78
Ricky good
Expert Solo 14 04:10:47 00:13:53 1
7 17
Mark Ferris
Expert Solo 13 04:00:16 00:15:03 1
8 93
Finlay Davey
Expert Solo 13 04:14:08 00:14:24 2
9 11
Phil Chapple
Expert Solo 12 04:13:16 00:14:37 1
Position RiderNo Rider Rider 2 Class Laps Racer Time Best Time Best in lap Time Difference Points
1 3
JACK LIDDIARD
Daniel Price
Expert Team 17 04:02:30 00:13:19 12
2 22
JOHN TRVASKIS
Olly Lawer
Expert Team 17 04:03:42 00:12:11 1
3 9
LEWIS GIGG
Paul Taylor
Expert Team 17 04:08:47 00:12:20 1
4 41
SAM WILSON
Jim Browning
Expert Team 16 04:06:26 00:13:35 1
5 169
GUY KRUMINS
James Dauncey
Expert Team 16 04:09:38 00:14:12 7
6 4
LEON PORTER
Tom Pauley
Expert Team 16 04:17:10 00:13:58 1
7 24
MARTIN FROGGATT
Mrk Hughes
Expert Team 15 04:11:38 00:14:42 1
8 35
ALEX LAWER
Jason Lawer
Expert Team 14 04:09:42 00:14:26 2
9 163
STEF JEWELL
Stewart Jarvis
Expert Team 12 04:01:05 00:15:22 2
Position RiderNo Rider Class Laps Racer Time Best Time Best in lap Time Difference Points
1 110
jack twentyman
Expert O40 Solo 16 04:00:47 00:13:57 3 00:00.0
2 134
Adrian Heard
Expert O40 Solo 16 04:15:05 00:14:36 2 00:00.0
3 159
Geoff brigden
Expert O40 Solo 15 04:06:25 00:14:41 2 00:00.0
4 87
Mark elliott
Expert O40 Solo 12 04:11:44 00:16:03 4 00:00.0
5 103
Adam Burt
Expert O40 Solo 11 04:11:35 00:14:58 1 00:00.0
Position RiderNo Rider Rider 2 Class Laps Racer Time Best Time Best in lap Time Difference Points
1 52
STEVE JOSE
Matt Tilley
Expert O40 Team 14 04:13:33 00:14:55 1
2 54
JOHN EDWARDS
Tim Edwards
Expert O40 Team 13 04:00:24 00:16:50 1